How to Feed Your Family of 4 for under $50!

groceries

Here is a sample menu of how to use weekly sales to feed your family of 4 for under $50!

 

(We used Tops, Walmart, & Aldi for sales)

 

Breakfasts

Yogurt & Fruit

Eggs & Toast

Waffles & Sausage

Egg & Sausage Omelets

Cereal 

 

Lunches

PB&J Sandwiches, Yogurt

Chicken Soup

Sausage/Potatoes Leftovers

Grilled Chicken Salads

Chicken Salad Sandwiches

 

Dinners

Roasted Chicken, Potatoes, Carrots

Hamburgers, Potato Salad, 

Chicken Noodle Soup, Salad, & Bread

Ham & Scalloped Potatoes, Steamed Veges, Salad

Sausage, Fried Potatoes & Onions, & Roasted Cabbage

Tacos, Corn, Corn Bread/Muffins

Leftover Soup or Ham & Scalloped Potatoes

 

Snacks

Yogurt

Nectarines

Rice Cakes

Tortilla Chips & Salsa

Carrot Sticks 

 

**Many items you may already have stocked in your pantry. If not, here are some weekly sales to help you keep your grocery budget down.

 

Weekly Sales:

-Yogurt (Aldi, Fit & Active – $0.39) x 8

-Eggs (Aldi, $1.19 dozen or Tops, B1G1 free)

-Waffles (Aldi, Fit & Active Whole Grain Waffles, $1.29)

-Rice Cakes (Aldi, Fit & Active Rice Cakes, $1.29)

-Bread, (Aldi, $0.99) (or make your own with what you already have!)

-Potatoes (Aldi, Red Potato 5 lb $1.49, 20 lb bag) x 2

-Carrots (Aldi, $.59 per pack) x 2 (soup, snacks, roasted chicken) 

-Onions (Aldi, $0.99 per pack)

-Tortilla Chips (Aldi, Simply Nature, $1.69)

-Salsa (Aldi, Simply Nature, $1.89)

-Corn (Aldi, Frozen, $0.99)

-Grilled Chicken (Aldi, $1.89 lb) x 2 (salads and sandwiches)

-Corn Bread (Aldi, Corn Bread/Muffin Mix $0.69)

-Ground Beef, (Aldi, 80% Lean $3.99 lb) x 2 (Burgers & Tacos)

-Taco Shells (Aldi, $0.99)

-Salad (Aldi, $0.79 Little Salad Bar Garden Bag Salad) x 2 

-Rolls, $1.49

-Sausage (Tops, Banquet Brown & Serve $1 each – $10/10)

-Chicken (Tops, Whole Roasted Chicken $0.99 lb) x 6 lb (Soup & Roasted Chicken)

-Sausage (Tops, Buy 2 Get 3 Free Kielbasa Sausage)

-Cabbage (Tops, $0.39 lb)

-Nectarines (Tops, $0.99 lb) 

-Cereal (Tops, Special K Cereal $2.99 & use $0.70/1 Special K Cereal (doubles) 

-Ham (Walmart $1.58 lb Bone in Ham) x 5

 

 

Weekly Total (including meat): $48.37 for a family of 4.

 

Note: Costs may vary depending on weight of fruits and meats.

Speak Your Mind

*